Radzymin - historia i nowoczesność podwarszawskiego miasta
Radzymin to położone na terenie województwa mazowieckiego, a dokładniej w powiecie wołomińskim, miasto pełniące w chwili obecnej funkcję gminy Radzymin.
Radzymin – historia miasta
Radzymin to jedno z najstarszych miast znajdujących się na terenie Mazowsza. Pierwszych wzmianek o mieście doszukiwać możemy się już w wieku XIII i dotyczą one bezpośrednio nadania na rzecz swojego dworaka przez księcia Konrada I mazowieckiego, ówczesnych puszczańskich włości. Jednak najstarszy z zachowanych dokumentów poruszający temat nadania przywileju Janowi z Radzymina przez księcia Bolesława mazowieckiego, nie jest datowany na rok 1440, lecz to dopiero w roku 1475 ówczesna osada staje się miastem na prawie chełmińskim.
Radzymin – usytuowanie
Radzymin oddalony jest od stolicy naszego kraju – miasta Warszawy – o odległość liczącą sobie zaledwie 20km. Nic więc dziwnego, że to właśnie przez miasto Radzymin (a raczej jego obwodnicę) przebiega trasa Warszawa – Białystok, stanowiąca jednocześnie część trasy międzynarodowej określanej mianem Via Baltica. Warto dodać, że to właśnie do zadań Via Balticy należy połączenie krajów nadbałtyckich z krajami obu Europ, zarówno Europy Środkowej, jak i Europy Zachodniej. Z całą pewnością kolejnym, wartym zauważenia aspektem umiejscowienia Radzymina jest fakt, iż na północny zachód od miasta rozciąga się słynny Zalew Zegrzyński o powierzchni 33 km2. To właśnie wspomniany powyżej Zalew stanowi – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – nie lada atrakcję zarówno dla mieszkańców samej Warszawy, jak i osób zamieszkujących zlokalizowane w jej pobliżu miasteczka, takie jak chociażby Wołomin. Ponadto, zgodnie z założeniami opracowanymi przez Pana Jerzego Kondrackiego, Radzymin położony jest na Równinie Wołomińskiej, stanowiącej część jednostki fizjograficznej, a mianowicie Niziny Środkowomazowieckiej. Nizina Środkowomazowiecka jest z kolei ograniczona od czterech stron świata niezwykle ciekawymi zjawiskami geologicznymi, a mianowicie: od północy Doliną Dolnego Bugu, od wschodu Niziną Południowopodlaską, od południa Równiną Garwolińską, zaś od zachodu Kotliną Warszawską jak również Doliną Środkowej Wisły. W chwili obecnej powierzchnia miasta szacowana jest na 23,3 km2.
Zapraszamy do Radzymina, czyli słów kilka o walorach miasta
Radzymin to miasto mogą zupełnie śmiało pochwalić się licznymi, przyciągającymi oko turystów, zabytkami. Wśród takowych z całą pewnością warto wyliczyć między innymi wybudowany w stylu klasycznym kościół, którego powstanie datowane jest na lata 1779 – 1780. Budowla ta, wyposażona dodatkowo w wolnostojącą dzwonnicę wzniesiona została według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. Jej przebudowa zakładająca również powiększenie miała miejsce natomiast w latach 1897 – 1919 i odbywała się ona według projektu Konstantego Wojciechowskiego.
Równie wartym uwagi zabytkiem architektonicznymi jest szkoła wybudowana w stylu późnoklasycystycznym w okresie datowanym na lata 1834 -1844. Budynek powstał zgodnie z ówczesnym projektem Antonia Corazziego. W latach 1844-1994 służył on w charakterze placówki kształcenia nauczycieli szkolnictwa poziomu podstawowego. Obecnie ten przepiękny zabytek architektury Radzymina pełni funkcję siedziby Liceum Ogólnokształcącego imienia Norwida.
Błędem byłoby jednak sądzić, że wyłącznie zabytki odznaczające się charakterem typowo historycznym stanowią mocną stronę tego przepięknego miasta. Radzymin stawia bowiem również na rozwój oraz nowoczesność. W związku z powyższym nie brak tu planów oraz różnego rodzaju inwestycji. Dowodem na to mogą być chociażby ogłaszane przetargi, mające na celu wyraźną rozbudowę miasta, poprawę jego wizerunku, inwestycje w infrastrukturę. Jak więc już na pierwszy rzut oka widać, władzom miasta Radzymin nie obca jest troska o komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców.
Ponadto w mieście działa jak i prężnie rozwija się wiele, różnego rodzaju ośrodków kultury. Jednym z nich jest chociażby Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu. Działają tu liczne koła zainteresowań, zapewniające dzieciom i młodzieży możliwość rozwoju. Organizowane są także wycieczki krajoznawczo-turystyczne, wieczory towarzyskie natomiast tuż przy ośrodku aktywnie działa Radzymiński Klub Karate KYOKUSHIN. Ponadto na rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań pozwalają Klub Łuczniczy „ROKIS” Radzymin którego pierwsze spotkanie odbyło się już w listopadzie 2003 roku, Radzymiński Klub Sportowy "Mazur" założony dokładnie 6 czerwca 1923 roku przy czym aktywnie działający do dnia dzisiejszego czy też Klub Jeździecki Hippica Polonia powstały – podobnie jak Klub Łuczniczy „ROKIS” - w roku 2003. Naturalnie Radzymin to także miejsce umożliwiające swoim mieszkańcom nabycie niezbędnej, bezcennej wiedzy. Z powodzeniem działa tu więc gminna sieć szkół podstawowych i gimnazjalnych, a ponadto szkoły średnie o profilu ogólnokształcącym i zawodowym, jak i szkoła średnia dla dorosłych oraz Zamiejscowa Sala Wykładowa Wyższej Szkoły Społeczno - Ekonomicznej w Warszawie pozwalająca swoim absolwentom na odbycie studiów na poziomie licencjackim i uzupełniającym magisterskim oraz studia podyplomowe.
Radzymin w liczbach
Przyjrzyjmy się jednak statystykom dotyczącym miasta Radzymin. Sama powierzchnia gminy liczy sobie dokładnie 12 992ha, z czego na miasto Radzymin składa się 2 339ha, zaś na okoliczne wsie 10 653ha. Zgodnie ze stanem datowanym na dzień 1 września 2009 roku miasto Radzymin zamieszkują dokładnie 8791 osoby, zaś gminę 11740 osoby, co łącznie daje nam wcale nie małą liczbę 20531 mieszkańców. Odnośnie podmiotów gospodarczych, podzielonych dodatkowo na grupy branżowe, to zgodnie ze stanem z dnia 31 grudnia 2010 sytuacja kształtuje się następująco, a mianowicie ilość podmiotów aktywnie funkcjonująca w gałęzi handlu wynosiła dokładnie 630 jednostek; w produkcji – 309, w dziale świadczącym usługi – 221, w gastronomii – 55, w transporcie 196, zaś pozostałe jednostki niewliczone do żadnej w powyżej wymienionych kategorii szacowane są na liczbę 777 podmiotów gospodarczych. Warto również zwrócić szczególną uwagę na radzymińską infrastrukturę techniczną. Zgodnie z danymi obliczonymi na dzień 31 grudnia 2007 roku, długość sieci wodociągowej wynosiła wówczas 88,1 km, liczba obsługiwanych mieszkańców – 8376, długość sieci kanalizacyjnej - 28 km natomiast liczba mieszkańców korzystających z kanalizacji sanitarnej liczyła sobie 2378 osób. Warto również dodać, że zużycie wody na jednego mieszkańca obliczone zostało na 0,1 m3/d.
Radzymin to miejsce niezwykłe. To miasto, stanowiące idealne połączenie zabytków i niezwykłej historii z nowoczesnością, rozwojem jak również innowacyjnymi rozwiązaniami i szerokimi planami na przyszłość. To rozwój, który nie zapomniał o własnych korzeniach. To miejsce, w którym wyśmienite warunki do życia znajdą zarówno osoby spragnione odpoczynku, jak i ludzie śmiało trzymający rękę na przysłowiowym pulsie.